انجمن پینت بال جمهوری اسلامی ایران

پینت بال در ایران

بازی پینت بال در سال 1380 در ایران بنا نهاده شد و بدلیل استقبال قابل توجه این بازی در سال 1381 انجمن پینت بال زیر نظر فدراسیون ورزش های همگانی وزارت ورزش وجوانان جمهوری اسلامی ایران تاسیس شد.

 هدف این انجمن رشد و توسعه ورزش پینت بال در تمامی استانها و رده های سنی بالای 11 سال در میان آقایان و بانوان می باشد.

انجمن پینت بال ایران، و  در سیستم جهانی پینت بال  PALM=(PAintball League Middle-East)  لیگ پینت بال غرب آسیا غرب از اهمیت ویژه ای برخوردار است و ایران به عنوان الگوی ساختار ورزش پینت بال در جهان شناخته شده است.

این ورزش در ایران طرفداران بسیاری دارد و در سطح حرفه ای با پیشرفتی چشم گیر مواجه بوده که در سال 1387 لیگ حرفه ای این ورزش تاسیس شد.

اولین مسابقات جهانی پینت بال در منطقه غرب آسیا با نام PALM توسط موسسه ورزشی نخل کیش در جزیره زیبای کیش و در بهمن ماه 1387 (2009میلادی) زیر نظر فدراسیون ورزش های همگانی و سازمان وقت ورزش و جوانان جمهوری اسلامی ایران با حضور بیش از 30 تیم خارجی و داخلی با حضور تیم پینت بال قهرمان جهان (آیرومن از آمریکا) و تیم پینت بال نایب قهرمان جهان (تانتان از فرانسه) و همچنین برندهای بزرگ و مطرح لوازم و تجهیزات و مسئولین و برگزارکنندگان لیگهای بزرگ و صاحب نام کشورهای اروپائی و آمریکائی در اولین و بزرگترین مسابقات پینت بال غرب آسیا در کشور ایران با پوشش خبری شبکه جهای ورزشی یورواسپرت2 قابل توجه کشورهای منطقه و جهان گردید. 

 

 مسابقات جهانی پالم


تیم ملی ایران در 4 دوره متوالی، با قهرمانی خود پرچم دار آسیا بوده و در مسابقات بین قاره ایی در فرانسه توانست مقام پنجم را کسب نماید به همین دلیل لیگ پینت بال ایران با نام INPL (Iran National Paintball League) نیز در جهان شناخته شده است و با تکیه بر عناوین کسب شده از بزرگترین و معتبرترین لیگ های منطقه آسیا و خاورمیانه محسوب می شوند.

در حال حاضر شاهد افتتاح زمین های پینت بال مختلف در سراسر کشور، مراکز استان و همچنین شهر های بزرگ و کوچک هستیم تا جایی که مسابقات لیگ پینت بال کشوری با حضور 30 تیم در کلاس های؛

1-    مارکرهای الکترونیکی دسته یک حرفه ای برتر

2-    مارکرهای الکترونیک دسته دو حرفه ای

3-    مارکرهای مکانیکی دسته یک حرفه ای

4-    مارکرهای مکانیکی دسته دو حرفه ای (سناریوئی)

از استان های مختلف در اقصی نقاط کشور  برگزار گردیده و ادامه دارد.

سری مسابقات لیگ پینت بال پالم ایران از سال 1394 با همت شرک پروبال آسیا به عنوان برگزارکننده مجری مسابقات پالم ایران بصورت کشوری آغاز گردیده است.

بنا بر سیاست های راهبردی وزارت ورزش و جوانان و فدراسیون ورزش های همگانی، انجمن پینت بال ایران در راستای توسعه و ترویج ورزش پینت بال از کلیه سرمایه گذاران، متخصصین، وزرشکاران باشگاه داران برای همکاری دعوت به همکاری می نماید.